X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
מלונות בבוקרשט מלונות בבוקרשט מלון כשר מלון כשר הזמן שאטל הזמן שאטל הזמן רכב הזמן רכב טיסות לבוקרשט טיסות לבוקרשט ביטוח נסיעות ביטוח נסיעות כרטיס הנחות כרטיס הנחות
X סגירה
 

בוקרשט למטייל הישראלי

בוקרשט הפנינה של מזרח אירופה

בוקרשט היא בירתה של רומניה ונחשבת מרכז המדינה מכל הבחינות: כלכלית, תעשייתית ומדינית. העיר ממוקמת בדרום- מזרח המדינה, בחבל הנקרא ולאכיה, ממנו צמחה רומניה ושוכנת על גדותיו של נהר דמבוביצה. מטרופולין בוקרשט נחשב לגדול יחסית בסדר גודל אירופאי.

שהחושך יורד על בוקרשט והאורות נדלקים נחשפת העיר המהימה
שהחושך יורד על בוקרשט והאורות נדלקים נחשפת העיר המהימה

היסטוריה- מאין צמחה העיר?

העיר מוזכרת לראשונה בהקשר של שליט הנחשב לפחות חביב וסימפטי בקרב שליטים בעולם כולו. מדובר על ולאד השלישי או בכינוייו  הלא מחמיאים ולאד "המשפד" או דרקולה. הוא שלט בעיר בימי הביניים.

במאה ה- 17 הפכה העיר לבירתה של נסיכות ולאכיה.במשך תקופה לאחר מכן החלו שליטים יוונים וטורקים להתערבב בעיר ולכן ישנם שרידים מתקופה זו העלי השפעה יוונית וטורקית. בתחילת המאה ה- 19 העיר נכבשה בידי רוסים.

הדבר הביא לשינויים רבים מבחינה תרבותית- מעיר שניכרו בה אלמנטים ים תיכוניים החלו להכנס אליה אלמנטים מערביים רוסים שניכרו בלבוש, במזון, בסגנון בניה ועוד. לקראת סוף המאה ה- 19 הפכה רומניה לממלכה שבירתה בוקרשט.

בין מלחמות העולם שגשגה בוקרשט. היו בה חיי תרבות ובידור פורחים וגם נבנו בה מבנים באדריכלות מיוחדת. לאחר מלחמת העולם השניה נכבשה בוקרשט בידי הסובייטים והפכה לקומוניסטית.זאת עד נפילת השלטון הקומוניסטי ב- 1989. מאז הולכת בוקרשט ונהיית מערבית, מנסה לשדרג את עצמה ולהתאים עצמה למדינות מערב אירופה. התהליך בעיצומו והוא נעשה בהדרגה.

מנהגים, סמלים וסיפורים

אמנם חלק גדל מהעם הרומני הוא נוצרי, אך ישנם מנהגים רבים שמקורם בעמים העתיקים יותר שחיו ברומניה, כשחלק מאותם מנהגים משותף גם לעמים אחרים בחצי האי הבלקני או למולדובה השכנה.

ברומניה ישנה אוכלוסיה צוענית לא קטנה שגם מנהגיה השתרשו בקרב הרומנים. הדראגובטה הוא יום האהבה הרומני ונחגג ב- 24 בפברואר. על פי האמונה הנפגשים ביום זה אהבתם היא נצחית וגם יזכו לשנת שפע ללא מחלות. ממש כפי שאצלנו בט"ו אב יצאו הבתולות לכרמים, ברומניה נוהגים הצעירים והצעירות לצאת לחורשות ולשדות לקטוף פרחי אביב ראשונים.

חג אחר הסמל מעבר מהחורף הקשה לאביב הוא חג מרצישור על שם חודש מרץ והאל מרס. בחג זה עונדות הבנות סרט בצבע אדום לבן כשהאדום הוא סמל לחורף והלבן הוא סמל לאביב. העובדה שרומנים רבים הם חקלאים, החורף הקשה לעומת האביב הנעים הביאה לחגים הקשורים לחקלאות ובמיוחד למעבר מהחורף לאביב.

מאכלים מפורסמים

המטבח הרומני מושפע ממספר מקורות, ממדינות אירופה וגם ממדינות הבלקן וטורקיה, לכן הוא מגוון. הוא כולל מאכלים בסיסיים ומשביעים ויש בו שימוש רב בבשר (בעיקר חזיר) וירקות שונים. סוג מאכל בולט הוא ירקות ממולאים בבשר ובאורז.

במסעדות העממיות אפשר למצוא מרקים כמו צ'ורבה, קציצות בשר, תבשילי קדרה המכילים תפוחי אדמה, ירקות ובשר ומאכל בסיסי אחר הוא הממליגה- דייסה העשויה קמח תירס, אחותה הכמעט תאומה של הפולנטה האיטלקית

מפורסמים

הרומנים יכולים להתגאות במספר לא מבוטל של מפורסמים בני עמם בתחומים שונים. אחת הרומניות המפורסמות היא המתעמלת נדיה קומנצ'י היתה אלופה אולימפית שזכתה בתשע מדליות, מתוכן חמש זהב. בתחום המוזיקה נגן חליל הפאן גאורגה זמפיר הא חלילן ידוע הנחשב וירטואוז בתחומו. ואם חוזרים לתחום המדיני, כמובן שגם כאן ולאד המשפד הוא אחת הדמויות היותר מפורסמות ברומניה.

תחבורה ושדה תעופה בבוקרשט

נתחיל מהנחיתה: שדה התעופה של בוקרשט נקרא אוטופני הוא שדה תעופה בינלאומי ונמצא במרחק של כעשרים ק"מ ממרכז העיר. ניתן להגיע ממנו אל העיר במגוון רחב של אמצעים: הדרך הזולה ביותר היא אוטובוס מספר 783. לבדו ישנו גם מיניבוס שהוא יקר יותר ומונית שיקרה עוד יותר באופן משמעותי.

ההתניידות בתוך העיר היא פשוטה. אמנם זוהי עיר גדולה מאוד אך רשת של רכבות חשמליות, רכבת תחתית ואוטובוסים תביא אתכם ממקום למקום. מבוקרשט תוכלו כמובן למצוא קוי אוטובוס ורכבות בינעירוניים וגם כאלה שיביאו אתכם למדינות אחרות.

ארמונות בבוקרשט
ארמונות בבוקרשט
 

כתבות שאולי יעניינו אותך


המלצות ותגובות
כותרת:
שם:
תוכן:
אנא הזן את המספר מאתיים חמישים ושתיים:
מזמינים וחוסכים